A Ford világszerte csökkenti üzemeinek víz- és olajfelhasználását
Hír megjelenése: 2013.10.28
A Ford egyre több üzemében vezeti be a száraz megmunkálás, más néven Minimális Mennyiségű Kenőanyag (MQL) technológiát, ami jelentős mértékben csökkenti az ipari víz- és olajfelhasználást, és javítja a termelőüzemek levegőminőségét, mivel így elkerülhető, hogy a hagyományos, nedves megmunkálási folyamatok során keletkező gőzök a levegővel keveredjenek. A Ford jelenleg hat észak-amerikai, ázsiai és európai gyárában alkalmazza az MQL eljárást. Az MQL technológia sokkal kisebb mérvű szennyvíztermelés mellett is azonos kenést és hűtést biztosít, mint a hagyományos fémmegmunkálási folyamatok nagy folyadék-felhasználása. A fenntarthatóság jegyében a Ford immár hat gyárában is bevezette a száraz megmunkálási eljárást, vagyis az elmúlt évhez képest immár kétszer annyi üzemben alkalmazzák az új módszert. A száraz megmunkálás, vagy más néven Minimális Mennyiségű Kenőanyag (MQL) technológia lényege, hogy a vágószerszámok kenését és hűtését finom porlasztással oldják meg csakis ott és akkor, ahol és amikor szükséges. Összehasonlításképpen: a motorok és váltóművek gyártása során eddig alkalmazott hagyományos, nedves fémmegmunkálási eljárásokban erre a célra nagy mennyiségű folyadék szükséges.
Egy tipikus gyártósoron az MQL alkalmazásával mintegy 1.230.000 liter víz takarítható meg évente, amivel 5600 átlagos méretű fürdőkádat lehetne megtölteni. Az MQL bevezetésével a Németországban működő Kölni Motorgyár 2011 és 2012 között 50 százalékkal csökkentette az egy motorra jutó vízfelhasználást.
Üzemeink környezeti hatásának mérséklése a Ford fenntarthatósági törekvéseinek fontos része. árulja el Andrew Hobbs, a Ford környezetvédelmi irodájának igazgatója. Az MQL-hez hasonló új eljárások széles körű alkalmazásával egyre komolyabb eredményeket érhetünk el.
Az MQL technológia az egy motor vagy váltómű előállításához szükséges olaj mennyiségét is jelentősen mintegy 100 milliliterre csökkenti, ami körülbelül egy fél vizespohárnyi mennyiségnek felel meg. Mivel a motorok gyártósorán alig van szükség hűtőrendszerre, az MQL energiát is spórol. A hagyományos, nedves megmunkálási folyamatok során pára is keletkezik, ám az MQL kiküszöböli ezt a jelenséget, így az üzemek levegőminősége is javul.